Alberta Winter Classic 2018
Final Results:
Provided by O2CM

DivisionAgeSkillStyleCompetitor

 
 
Amateur Juvenile Newcomer Standard (W)
1) 52 Richard Bodrug & Emanuella Gorozhanova - AB
2) 21 Jekabs Jaudzems & Kristina Smadych - Alberta
Amateur Youth Newcomer Standard (W)
1) 50 Jintao Liu & Kseniya Zhdanova
Amateur Same Gender Junior Newcomer Standard (W)
1) 29 Margarita Shepelevich & Elena Farzim - AB
Amateur Juvenile Pre-Bronze Standard (WQ)
1) 14 Joshua Li & Sofiya Oliynyk - Alberta
2) 34 Andrew Buscu & Sadilyn Prosser-Thompson
3) 54 Oleg Denishchits & Olga Rogozian - AB
Amateur Same Gender Juvenile Pre-Bronze Standard (WQ)
1) 18 Reese Anderson & Nelya Stoiko - AB
Amateur Same Gender Junior Pre-Bronze Standard (WQ)
1) 29 Margarita Shepelevich & Elena Farzim - AB
1) 41 Jordyn Lewis & Teagan Leganchuk - AB
Student/Teacher Senior Int. Silver Am. Waltz (W)
1) 90 Jessel Yap & Holly Yavis - AB
Amateur Adult Newcomer Standard (W)
1) 50 Jintao Liu & Kseniya Zhdanova
Amateur Junior Pre-Bronze Standard (WQ)
1) 14 Joshua Li & Sofiya Oliynyk - Alberta
2) 34 Andrew Buscu & Sadilyn Prosser-Thompson
3) 11 Sean Padmore & Nelya Stoiko - AB
4) 44 Andi Superceanu & Margarita Shepelevich - AB
5) 33 Ethan Sali & Kaitlin Sali - AB
Amateur Same Gender Juvenile Bronze Standard (WQ)
1) 18 Reese Anderson & Nelya Stoiko - AB
Amateur Same Gender Junior Bronze Standard (WQ)
1) 41 Jordyn Lewis & Kaia Mace - AB
2) 15 Aurelie Alexandre & Crysta Lam - AB
St/Teach Multi Dance Senior Silver Smooth (WFT)
1) 90 Jessel Yap & Holly Yavis - AB
Amateur Youth Pre-Bronze Standard (WQ)
1) 50 Jintao Liu & Kseniya Zhdanova
Amateur Juvenile Bronze Standard (WQ)
1) 37 Alexey Petrashkevich & Victoria Robertson - AB
2) 14 Joshua Li & Sofiya Oliynyk - Alberta
3) 34 Andrew Buscu & Sadilyn Prosser-Thompson
Amateur Senior II Gold Standard (WTFQ)
1) 53 Martin Last & Debi Bowman - AB
2) 42 Michael Leong & Jillian Fan
3) 45 Otto Schubert & Monika Venthien-Schubert - ab
Amateur Juvenile Silver Standard (WFQ)
1) 19 Dominik Jaudzems & Anna Mochalov - AB
2) 37 Alexey Petrashkevich & Victoria Robertson - AB
3) 31 Eryn Yang & Cadence Doan - Alberta
Amateur Adult Pre-Bronze Standard (WQ)
1) 50 Jintao Liu & Kseniya Zhdanova
Amateur Adult Bronze Standard (WQ)
1) 27 Steven Johnson & Megan Tromposch - Alberta
Amateur Senior I Silver Standard (WFQ)
1) 42 Michael Leong & Jillian Fan
St/Teach Multi Dance Senior Gold Smooth (WFTV)
1) 90 Jessel Yap & Holly Yavis - AB
Amateur Junior Silver Standard (WFQ)
1) 31 Eryn Yang & Cadence Doan - Alberta
2) 25 Alexandr Belobrov & Erin Widmark - AB
Amateur Senior I Western Can O Champ. Standard (WTVFQ)
1) 28 Kevin Lee & Sheena Watanabe - AB
2) 17 Darren Yesmaniski & Amanda Nunns - AB
3) 23 Richard Plana & Priscilla Wong - AB
4) 43 Gene Rassin & Gitana Rassin - AB
Amateur Junior Bronze Standard (WQ)
1) 14 Joshua Li & Sofiya Oliynyk - Alberta
2) 34 Andrew Buscu & Sadilyn Prosser-Thompson
3) 44 Andi Superceanu & Kaia Mace - AB
4) 33 Ethan Sali & Mackenna Parnham - AB
5) 11 Sean Padmore & Crysta Lam - AB
Amateur Senior II Silver Standard (WFQ)
1) 42 Michael Leong & Jillian Fan
Amateur Junior Gold Standard (WTFQ)
1) 31 Eryn Yang & Cadence Doan - Alberta
2) 25 Alexandr Belobrov & Erin Widmark - AB
Amateur Senior III Gold Standard (WTFQ)
1) 53 Martin Last & Debi Bowman - AB
2) 45 Otto Schubert & Monika Venthien-Schubert - ab
Amateur Senior I Gold Standard (WTFQ)
1) 42 Michael Leong & Jillian Fan
Amateur Juvenile Gold Standard (WTFQ)
1) 19 Dominik Jaudzems & Anna Mochalov - AB
2) 31 Eryn Yang & Cadence Doan - Alberta
Amateur Junior Pre-Champ Standard (WTFQ)
1) 55 Ethan Valdriz & Kaida Harrison - AB
Amateur Senior II Pre-Champ Standard (WTFQ)
1) 53 Martin Last & Debi Bowman - AB
Amateur Adult Alberta Closed Champ Standard (WTVFQ)
1) 28 Kevin Lee & Sheena Watanabe - AB
2) 40 Ryan Hung & Heather Nelson - AB
3) 17 Darren Yesmaniski & Amanda Nunns - AB
Amateur Juvenile Bronze Block B Standard (TV)
1) 37 Alexey Petrashkevich & Victoria Robertson - AB
Amateur Junior Silver Block B Standard (TV)
1) 25 Alexandr Belobrov & Erin Widmark - AB
Amateur Juvenile Silver Block B Standard (TV)
1) 19 Dominik Jaudzems & Anna Mochalov - AB
2) 37 Alexey Petrashkevich & Victoria Robertson - AB
Amateur Senior II Gold Block B Standard (V)
1) 53 Martin Last & Debi Bowman - AB
2) 45 Otto Schubert & Monika Venthien-Schubert - ab
Amateur Juvenile Gold Block B Standard (V)
1) 19 Dominik Jaudzems & Anna Mochalov - AB
Amateur Junior Gold Block B Standard (V)
1) 25 Alexandr Belobrov & Erin Widmark - AB
Amateur Senior III Gold Block B Standard (V)
1) 53 Martin Last & Debi Bowman - AB
2) 45 Otto Schubert & Monika Venthien-Schubert - ab
Amateur Senior I Alberta Closed Champ Standard (WTVFQ)
1) 28 Kevin Lee & Sheena Watanabe - AB
2) 40 Ryan Hung & Heather Nelson - AB
3) 17 Darren Yesmaniski & Amanda Nunns - AB
4) 23 Richard Plana & Priscilla Wong - AB
5) 43 Gene Rassin & Gitana Rassin - AB
Amateur Singles Juvenile Pre-Bronze Latin (CJ)
1) 18 Reese Anderson & Reese Anderson - AB
2) 16 Elena Farzim & Elena Farzim - AB
Amateur Singles Junior Pre-Bronze Latin (CJ)
1) 35 Teagan Leganchuk & Teagan Leganchuk - AB
Amateur Adult Pre-Champ Latin (SCRJ)
1) 40 Ryan Hung & Heather Nelson - AB
2) 38 Dileepan Joesph & Stephanie Gallant - Alberta
Amateur Senior I Pre-Champ Latin (SCRJ)
1) 53 Martin Last & Debi Bowman - AB
2) 43 Gene Rassin & Gitana Rassin - AB
Amateur Singles Juvenile Bronze Latin (CJ)
1) 12 Nelya Stoiko & Nelya Stoiko - AB
1) 18 Reese Anderson & Reese Anderson - AB
Amateur Singles Junior Bronze Latin (CJ)
1) 29 Margarita Shepelevich & Margarita Shepelevich - AB
2) 48 Kaia Mace & Kaia Mace - AB
3) 41 Jordyn Lewis & Jordyn Lewis - AB
4) 15 Aurelie Alexandre & Aurelie Alexandre - AB
5) 49 Crysta Lam & Crysta Lam - AB
Amateur Juvenile Newcomer Latin (C)
1) 39 Patrick Busoi & Csenge Bandi
2) 52 Richard Bodrug & Emanuella Gorozhanova - AB
3) 51 Daniel Bibic & Jersey Rehman
4) 21 Jekabs Jaudzems & Kristina Smadych - Alberta
5) 10 Alin Todea & Isabella Jibritchi
Amateur Junior Silver Latin (CRJ)
1) 31 Eryn Yang & Cadence Doan - Alberta
2) 25 Alexandr Belobrov & Erin Widmark - AB
3) 47 Patrick Buscu & Maria Cernat
Amateur Same Gender Junior Bronze Latin (CJ)
1) 48 Kaia Mace & Reese Anderson - AB
2) 29 Margarita Shepelevich & Nelya Stoiko - AB
3) 41 Jordyn Lewis & Aurelie Alexandre - AB
Amateur Junior Newcomer Latin (C)
1) 51 Daniel Bibic & Jersey Rehman
2) 10 Alin Todea & Sophia Moangher
3) 39 Patrick Busoi & Alexia Busoi
4) 32 Michael Doroshenko & Alena Gavrilenko - AB
Amateur Same Gender Junior Newcomer Latin (C)
1) 49 Crysta Lam & Elena Farzim - AB
Amateur Adult Alberta Closed Champ Latin (SCRPJ)
1) 26 Winston Gaqui & Amanda Poelzer - AB
Amateur Senior III Alberta Closed Champ Latin (SCRPJ)
1) 53 Martin Last & Debi Bowman - AB
Amateur Same Gender Junior Pre-Bronze Latin (CJ)
1) 48 Kaia Mace & Teagan Leganchuk - AB
2) 41 Jordyn Lewis & Aurelie Alexandre - AB
3) 29 Margarita Shepelevich & Elena Farzim - AB
4) 49 Crysta Lam & Reese Anderson - AB
Amateur Juvenile Pre-Bronze Latin (CJ)
1) 14 Joshua Li & Sofiya Oliynyk - Alberta
2) 24 Luca Andriescu & Vanessa Buscu
2) 54 Oleg Denishchits & Olga Rogozian - AB
4) 34 Andrew Buscu & Sadilyn Prosser-Thompson
5) 39 Patrick Busoi & Csenge Bandi
6) 51 Daniel Bibic & Jersey Rehman
7) 10 Alin Todea & Isabella Jibritchi
Amateur Juvenile Silver Latin (CRJ)
1) 19 Dominik Jaudzems & Anna Mochalov - AB
2) 31 Eryn Yang & Cadence Doan - Alberta
3) 37 Alexey Petrashkevich & Victoria Robertson - AB
4) 47 Patrick Buscu & Maria Cernat
Amateur Junior Pre-Bronze Latin (CJ)
1) 14 Joshua Li & Sofiya Oliynyk - Alberta
2) 30 Myron Nekhoroshkov & Liz Pereplyotchik - AB
3) 24 Luca Andriescu & Vanessa Buscu
4) 33 Ethan Sali & Kaitlin Sali - AB
5) 34 Andrew Buscu & Sadilyn Prosser-Thompson
6) 32 Michael Doroshenko & Alena Gavrilenko - AB
----
7) 11 Sean Padmore & Reese Anderson - AB
7) 44 Andi Superceanu & Margarita Shepelevich - AB
9) 39 Patrick Busoi & Alexia Busoi
9) 51 Daniel Bibic & Jersey Rehman
11) 10 Alin Todea & Sophia Moangher
Amateur Juvenile Gold Latin (SCRJ)
1) 31 Eryn Yang & Cadence Doan - Alberta
2) 19 Dominik Jaudzems & Anna Mochalov - AB
Amateur Junior Pre-Champ Latin (SCRJ)
1) 55 Ethan Valdriz & Kaida Harrison - AB
Amateur Juvenile Bronze Latin (CJ)
1) 14 Joshua Li & Sofiya Oliynyk - Alberta
2) 37 Alexey Petrashkevich & Victoria Robertson - AB
3) 34 Andrew Buscu & Sadilyn Prosser-Thompson
3) 54 Oleg Denishchits & Olga Rogozian - AB
Amateur Junior Bronze Latin (CJ)
1) 14 Joshua Li & Sofiya Oliynyk - Alberta
2) 33 Ethan Sali & Mackenna Parnham - AB
3) 34 Andrew Buscu & Sadilyn Prosser-Thompson
4) 44 Andi Superceanu & Jordyn Lewis - AB
5) 11 Sean Padmore & Aurelie Alexandre - AB
Amateur Juvenile Silver Block B Latin (SP)
1) 19 Dominik Jaudzems & Anna Mochalov - AB
2) 37 Alexey Petrashkevich & Victoria Robertson - AB
Amateur Junior Silver Block B Latin (SP)
1) 25 Alexandr Belobrov & Erin Widmark - AB
Amateur Senior II Alberta Closed Champ Latin (SCRPJ)
1) 53 Martin Last & Debi Bowman - AB
Amateur Senior I Western Can O Champ. Latin (SCRPJ)
1) 28 Kevin Lee & Sheena Watanabe - AB
2) 38 Dileepan Joesph & Stephanie Gallant - Alberta
Amateur Junior Gold Latin (SCRJ)
1) 25 Alexandr Belobrov & Erin Widmark - AB
2) 31 Eryn Yang & Cadence Doan - Alberta
Amateur Juvenile Bronze Block B Latin (SR)
1) 37 Alexey Petrashkevich & Victoria Robertson - AB
Amateur Juvenile Gold Block B Latin (P)
1) 19 Dominik Jaudzems & Anna Mochalov - AB
Amateur Junior Gold Block B Latin (P)
1) 25 Alexandr Belobrov & Erin Widmark - AB
Amateur Senior I Alberta Closed Champ Latin (SCRPJ)
1) 28 Kevin Lee & Sheena Watanabe - AB
2) 40 Ryan Hung & Heather Nelson - AB
3) 38 Dileepan Joesph & Stephanie Gallant - Alberta
4) 53 Martin Last & Debi Bowman - AB
5) 43 Gene Rassin & Gitana Rassin - AB