River City Ball 2011
Final Results:
Provided by O2CM

DivisionAgeSkillStyleCompetitor

 
 
Amateur* Junior Silver* Standard* (WFQ)
1) 104 Scott Nicholson & Samantha Sun - OR
2) 147 Riley Hayes & Elise Kuechle - WA
3) 117 Anthony Yatskov & Dominique Chen - OR
4) 113 Mitchell Oliver & Rachel Halversen - OR
Amateur* Youth* Newcomer Smooth* (W)
1) 154 Anthony Joslin-Lemire & Courtney Stevens
Amateur* Pre-Teen Bronze* Standard* (WQ)
1) 103 Erik Linder & Leila Bandringa - WA
2) 114 Julian Belou & Alyssa Murstein - WA
3) 144 Quinn Cooney & Diana Telengator - OR
4) 106 Etan Khlevnoy & Esther Nor-Ashkarian - OR
5) 117 Anthony Yatskov & Dominique Chen - OR
6) 132 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - WA
7) 125 Lazar Isakharov & Liza Polonskiy - OR
Amateur* Junior Gold* Standard* (WTFQ)
1) 104 Scott Nicholson & Samantha Sun - OR
2) 140 Chad Crader & Antonina Pevzner - OR
Amateur* Youth* Bronze* Standard* (WQ)
1) 147 Riley Hayes & Elise Kuechle - WA
2) 124 Peter Burdett & Tabitha Stumpf - OR
3) 111 Jared McKell & Jamie Carr - WA
4) 113 Mitchell Oliver & Rachel Halversen - OR
Amateur* Youth* Newcomer Standard* (W)
1) 154 Anthony Joslin-Lemire & Courtney Stevens
Amateur* Youth* Gold* Standard* (WTFQ)
1) 104 Scott Nicholson & Samantha Sun - OR
2) 140 Chad Crader & Antonina Pevzner - OR
Amateur* Junior Bronze* Standard* (WQ)
1) 103 Erik Linder & Leila Bandringa - WA
1) 147 Riley Hayes & Elise Kuechle - WA
3) 113 Mitchell Oliver & Rachel Halversen - OR
4) 106 Etan Khlevnoy & Esther Nor-Ashkarian - OR
5) 114 Julian Belou & Alyssa Murstein - WA
----
6) 117 Anthony Yatskov & Dominique Chen - OR
6) 132 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - WA
6) 144 Quinn Cooney & Diana Telengator - OR
9) 125 Lazar Isakharov & Liza Polonskiy - OR
Amateur* Pre-Teen Silver* Standard* (WFQ)
1) 117 Anthony Yatskov & Dominique Chen - OR
Amateur* Youth* Silver* Standard* (WFQ)
1) 104 Scott Nicholson & Samantha Sun - OR
2) 147 Riley Hayes & Elise Kuechle - WA
3) 111 Jared McKell & Jamie Carr - WA
4) 124 Peter Burdett & Tabitha Stumpf - OR
5) 113 Mitchell Oliver & Rachel Halversen - OR
Amateur* Pre-Teen Newcomer Standard* (W)
1) 129 Niall Byl & Audrey Chen - OR
Amateur* Pre-Teen Bronze* Latin* (CR)
1) 103 Erik Linder & Leila Bandringa - WA
2) 114 Julian Belou & Alyssa Murstein - WA
3) 106 Etan Khlevnoy & Esther Nor-Ashkarian - OR
4) 132 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - WA
5) 117 Anthony Yatskov & Dominique Chen - OR
6) 144 Quinn Cooney & Diana Telengator - OR
7) 125 Lazar Isakharov & Liza Polonskiy - OR
Amateur* Youth* Newcomer Rhythm* (C)
1) 154 Anthony Joslin-Lemire & Courtney Stevens
Amateur* Junior Bronze* Latin* (CR)
1) 103 Erik Linder & Leila Bandringa - WA
2) 147 Riley Hayes & Elise Kuechle - WA
3) 113 Mitchell Oliver & Rachel Halversen - OR
4) 106 Etan Khlevnoy & Esther Nor-Ashkarian - OR
5) 144 Quinn Cooney & Diana Telengator - OR
6) 114 Julian Belou & Alyssa Murstein - WA
----
7) 116 Aaron Hampton & Jennifer Hanrahan - OR
7) 117 Anthony Yatskov & Dominique Chen - OR
9) 132 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - WA
10) 125 Lazar Isakharov & Liza Polonskiy - OR
Amateur* Youth* Gold* Latin* (SCRJ)
1) 140 Chad Crader & Antonina Pevzner - OR
2) 104 Scott Nicholson & Samantha Sun - OR
3) 124 Peter Burdett & Tabitha Stumpf - OR
Amateur* Pre-Teen Newcomer Latin* (C)
1) 108 Antoni Cortez & Janelle Hayes - OR
2) 129 Niall Byl & Audrey Chen - OR
Amateur* Youth* Newcomer Latin* (C)
1) 154 Anthony Joslin-Lemire & Courtney Stevens
2) 156 Noah Broom & Vivian Kim - WA
3) 153 Alex Nicoson & Kaitlin Sledge
4) 155 Kellen Richins & Jordan Hunter
Amateur* Youth* Silver* Latin* (SCR)
1) 140 Chad Crader & Carly Cooney - OR
2) 147 Riley Hayes & Elise Kuechle - WA
3) 113 Mitchell Oliver & Rachel Halversen - OR
4) 124 Peter Burdett & Tabitha Stumpf - OR
5) 111 Jared McKell & Jamie Carr - WA
6) 116 Aaron Hampton & Jennifer Hanrahan - OR
Amateur* Pre-Teen Silver* Latin* (SCR)
1) 106 Etan Khlevnoy & Esther Nor-Ashkarian - OR
2) 117 Anthony Yatskov & Dominique Chen - OR
Amateur* Junior Championship* Latin* (SCRJP)
1) 123 Nathan Murstein & Polina Dickenson - WA
Amateur* Junior Gold* Latin* (SCRJ)
1) 140 Chad Crader & Antonina Pevzner - OR
2) 104 Scott Nicholson & Samantha Sun - OR
Amateur* Junior Novice* Latin* (SCR)
1) 109 Danylo Kurgan & Margarita Krivochein - WA
Amateur* Youth* Bronze* Latin* (CR)
1) 111 Jared McKell & Jamie Carr - WA
2) 147 Riley Hayes & Elise Kuechle - WA
3) 113 Mitchell Oliver & Rachel Halversen - OR
4) 116 Aaron Hampton & Jennifer Hanrahan - OR
Amateur* Youth* Championship* Latin* (SCRPJ)
1) 123 Nathan Murstein & Polina Dickenson - WA
Amateur* Youth* Novice* Latin* (SCR)
1) 137 William Mao & Masha Demyashkevich - OR
2) 109 Danylo Kurgan & Margarita Krivochein - WA
Amateur* Junior Silver* Latin* (SCR)
1) 140 Chad Crader & Carly Cooney - OR
2) 147 Riley Hayes & Elise Kuechle - WA
3) 113 Mitchell Oliver & Rachel Halversen - OR
4) 106 Etan Khlevnoy & Esther Nor-Ashkarian - OR
5) 117 Anthony Yatskov & Dominique Chen - OR
6) 116 Aaron Hampton & Jennifer Hanrahan - OR
Amateur* Senior II* Silver* Standard* (WFQ)
1) 128 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
2) 102 Bill Hingley & Glenda Hingley - BC
3) 105 Vidar Moen & Cindy Ogden - OR
4) 121 William A. Minniear & Irita A. Minniear - WA
5) 146 Peter Chan & Sung Chen - OR
6) 101 John Smith-Hill & Diane Smith-Hill - OR
----
7) 136 Steve D. Warnock & Diane Goodwin - WA
7) 148 Joseph Leitch & Pamela Leitch - OR
9) 149 Dr. James Simpson & Ellen Houx - OR
Amateur* Adult* Bronze* Standard* (WQ)
1) 110 Brice Peters & Freddye Lins - OR
2) 111 Jared McKell & Jamie Carr - WA
3) 142 Robert Klein & Kiera Matsen - OR
Amateur* Senior III* Silver* Standard* (WFQ)
1) 102 Bill Hingley & Glenda Hingley - BC
2) 121 William A. Minniear & Irita A. Minniear - WA
3) 134 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
4) 146 Peter Chan & Sung Chen - OR
5) 101 John Smith-Hill & Diane Smith-Hill - OR
6) 136 Steve D. Warnock & Diane Goodwin - WA
7) 149 Dr. James Simpson & Ellen Houx - OR
8) 148 Joseph Leitch & Pamela Leitch - OR
Amateur* Adult* Silver* Smooth* (WTF)
1) 100 David Holt & Anne Holt - OR
Amateur* Senior I* Novice* Smooth* (WTF)
1) 141 Neil Hicks & Andrea Nero-Jones - OR
Amateur* Senior II* Novice* Smooth* (WTF)
1) 141 Neil Hicks & Andrea Nero-Jones - OR
Amateur* Senior II* Pre-Champ* Smooth* (WTFV)
1) 141 Neil Hicks & Andrea Nero-Jones - OR
Amateur* Senior II* Bronze* Standard* (WQ)
1) 105 Vidar Moen & Cindy Ogden - OR
2) 146 Peter Chan & Sung Chen - OR
3) 121 William A. Minniear & Irita A. Minniear - WA
4) 134 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
5) 101 John Smith-Hill & Diane Smith-Hill - OR
6) 149 Dr. James Simpson & Ellen Houx - OR
----
7) 138 Les Whitworth & Mari S - OR
8) 148 Joseph Leitch & Pamela Leitch - OR
9) 136 Steve D. Warnock & Diane Goodwin - WA
Amateur* Adult* Gold* Standard* (WTFQ)
1) 135 Patrick McDonough & Corbett Niedfeldt - OR
Amateur* Senior I* Gold* Standard* (WTFQ)
1) 119 Neil Fleischmann & Carmen Galang - BC
2) 128 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
3) 102 Bill Hingley & Glenda Hingley - BC
Amateur* Senior III* Pre-Champ* Standard* (WTFQ)
1) 143 Eric Chandler & Monica Reimer - BC
Amateur* Senior III* Bronze* Standard* (WQ)
1) 146 Peter Chan & Sung Chen - OR
2) 134 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
3) 121 William A. Minniear & Irita A. Minniear - WA
4) 101 John Smith-Hill & Diane Smith-Hill - OR
5) 149 Dr. James Simpson & Ellen Houx - OR
6) 136 Steve D. Warnock & Diane Goodwin - WA
7) 148 Joseph Leitch & Pamela Leitch - OR
8) 138 Les Whitworth & Mari S - OR
Amateur* Senior I* Bronze* Standard* (WQ)
1) 105 Vidar Moen & Cindy Ogden - OR
Amateur* Adult* Newcomer Standard* (W)
1) 142 Robert Klein & Kiera Matsen - OR
Amateur* Senior II* Championship* Standard* (WTVFQ)
1) 143 Eric Chandler & Monica Reimer - BC
Amateur* Adult* Championship* Standard* (WTVFQ)
1) 137 William Mao & Heather Mattole - OR
Amateur* Senior I* Pre-Champ* Smooth* (WTFV)
1) 141 Neil Hicks & Andrea Nero-Jones - OR
Amateur* Senior II* Pre-Champ* Standard* (WTFQ)
1) 143 Eric Chandler & Monica Reimer - BC
Amateur* Adult* Pre-Champ* Standard* (WTFQ)
1) 137 William Mao & Heather Mattole - OR
Amateur* Senior II* Gold* Standard* (WTFQ)
1) 128 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
2) 119 Neil Fleischmann & Carmen Galang - BC
3) 102 Bill Hingley & Glenda Hingley - BC
Amateur* Adult* Silver* Standard* (WFQ)
1) 122 Aleksey Poryadin & Defne Koch - OR
2) 135 Patrick McDonough & Corbett Niedfeldt - OR
3) 110 Brice Peters & Freddye Lins - OR
4) 111 Jared McKell & Jamie Carr - WA
Amateur* Senior I* Silver* Standard* (WFQ)
1) 128 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
2) 105 Vidar Moen & Cindy Ogden - OR
Amateur* Senior III* Championship* Standard* (WTVFQ)
1) 143 Eric Chandler & Monica Reimer - BC
2) 115 Meneleo L. Macagba & Elizabeth A. Macagba - OR
Formation Team Open Showdance (#)
1) 127 In Motion & Trickle Trickle
Amateur* Senior II* Bronze* Latin* (CR)
1) 152 Gary de Leon & Elizabeth Ramos - OR
2) 128 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
3) 126 Greg Musgrave & Nancy Musgrave - OR
4) 121 William A. Minniear & Irita A. Minniear - WA
5) 101 John Smith-Hill & Diane Smith-Hill - OR
6) 134 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
7) 146 Peter Chan & Sung Chen - OR
Amateur* Adult* Bronze* Latin* (CR)
1) 111 Jared McKell & Jamie Carr - WA
2) 110 Brice Peters & Freddye Lins - OR
3) 142 Robert Klein & Kiera Matsen - OR
Amateur* Senior I* Bronze* Latin* (CR)
1) 128 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
2) 152 Gary de Leon & Elizabeth Ramos - OR
Amateur* Senior III* Bronze* Latin* (CR)
1) 121 William A. Minniear & Irita A. Minniear - WA
2) 126 Greg Musgrave & Nancy Musgrave - OR
3) 101 John Smith-Hill & Diane Smith-Hill - OR
4) 138 Les Whitworth & Mari S - OR
5) 134 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
6) 146 Peter Chan & Sung Chen - OR
Amateur* Adult* Newcomer Latin* (C)
1) 142 Robert Klein & Kiera Matsen - OR
Amateur* Senior I* Pre-Champ* Rhythm* (CRSB)
1) 141 Neil Hicks & Andrea Nero-Jones - OR
Amateur* Adult* Silver* Latin* (SCR)
1) 122 Aleksey Poryadin & Defne Koch - OR
2) 111 Jared McKell & Jamie Carr - WA
3) 110 Brice Peters & Freddye Lins - OR
Amateur* Senior II* Silver* Latin* (SCR)
1) 121 William A. Minniear & Irita A. Minniear - WA
2) 126 Greg Musgrave & Nancy Musgrave - OR
3) 101 John Smith-Hill & Diane Smith-Hill - OR
Amateur* Senior II* Novice* Rhythm* (CRS)
1) 141 Neil Hicks & Andrea Nero-Jones - OR
Amateur* Senior I* Bronze* Rhythm* (CR)
1) 152 Gary de Leon & Elizabeth Ramos - OR
Amateur* Senior III* Silver* Latin* (SCR)
1) 121 William A. Minniear & Irita A. Minniear - WA
2) 126 Greg Musgrave & Nancy Musgrave - OR
3) 101 John Smith-Hill & Diane Smith-Hill - OR
Amateur* Senior I* Novice* Rhythm* (CRS)
1) 141 Neil Hicks & Andrea Nero-Jones - OR
Amateur* Adult* Pre-Champ* Latin* (SCRJ)
1) 133 Rainer Ng & Lisa Nelson - WA
Amateur* Senior II* Pre-Champ* Rhythm* (CRSB)
1) 141 Neil Hicks & Andrea Nero-Jones - OR
Amateur* Senior III* Championship* Latin* (SCRPJ)
1) 115 Meneleo L. Macagba & Elizabeth A. Macagba - OR
Amateur* Adult* Novice* Latin* (SCR)
1) 137 William Mao & Masha Demyashkevich - OR